Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лекар: Не яжте диня при тези заболявания

31 юли 2023, 11:49 часа

Вкусната диня невинаги е полезна - това се отнася най-вече за хората с определени заболявания. Според руския диетолог д-р Наталия Гридина този плод може да провокира отделянето на инсулин и появата на телесни мазнини. Тя отбеляза още, че дините не трябва да се консумират късно вечер, малко преди лягане.

Заболявания, при които не трябва да се яде диня

Първо, този плод провокира отделянето на инсулин и отлагането на телесни мазнини. Той съдържа голямо количество захар, което провокира отделянето на инсулин и в резултат на това в тъканите се отлагат мазнини.

Освен това дините съдържат много вода, консумацията им преди лягане влияе зле на качеството на съня - плодът ще ви накара да се събуждате по-често, за да отидете до тоалетната, а също така причинява подуване сутрин.

Диетологът посъветва да не го ядете на празен стомах, тъй като това провокира силно преяждане. Ще почувствате неприятни симптоми: болка, подуване на корема, тежест, гадене.

Хората, които имат преддиабет или диабет, трябва да бъдат особено внимателни с този плод. Лекарят допълва, че за тях е по-добре дори напълно да го избягват.

Може ли да се яде диня при диабет?

"Ако имате бъбречно заболяване и нарушения на сърдечния ритъм, консумацията на този продукт трябва да се обсъди с Вашия лекар", казва още експертът.

Дините съдържат 95 процента вода. Поради тази причина ускоряват бъбречната функция. Това може да се отрази негативно на бъбреците, особено ако имат камъни.

Този плод не се препоръчва за деца под две години, може да предизвика хранителни алергии. Една порция от него за деца на 2-3 години не трябва да надвишава 80-100 грама пулпа, до 3-6 години една порция може да се увеличи до 150 грама пулпа. Въпреки противопоказанията, лекарят припомня и за ползите от този плод.

Диетичните фибри, съдържащи се в дините, са нежни и меки и също така помагат за понижаване на холестерола. Съдържанието на фолиева киселина в този плод има положителен ефект върху образуването на ДНК и РНК, клетъчното делене, протеиновия метаболизъм, красотата и здравето на кожата, косата и функционирането на храносмилането.

Коментираният плод се отличава и с високото съдържание на антиоксиданти в динята предотвратява процеса на стареене, предпазва тялото от свързани с възрастта нарушения, бори се със свободните радикали и помага да се забави развитието на рак.

Още: Вечерта сложете кори от диня в градината и вижте какво ще се случи сутринта

Високото съдържание на магнезий (около 60% от дневната нужда в 100 грама) осигурява нормалното усвояване на други хранителни вещества (калций, натрий, калий), което е полезно за вътрешните органи, по-специално за сърдечно-съдовата система.

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес